За визначенням ВООЗ, психічне здоров’я – це стан душевного благополуччя, яке дає кожній людині можливість здійснювати власний потенціал, долати звичайні життєві стреси, плідно працювати.
В Україні Всесвітній день психічного здоров’я відзначають з 1992 року. Його метою є скорочення поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості. Адже, згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителів страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. Зростанню захворюваності сприяють стреси, адже вони стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх. Сучасне життя само по собі сприяє стресам: зміни в житті політичному, економічному, негаразди на роботі, та й просто поїздка в громадському транспорті призводять до того, що людина зі своїми стресами починає миритися, а так і до депресії недалеко. Психічне здоров’я має першочергове значення для особистого благополуччя, адже фізичне здоров’я неможливе без психічного здоров’я. В результаті, через нервово-психічні розлади, людина втрачає працездатність.
Психологічно здорова людина – це насамперед людина спонтанна і творча, життєрадісна і весела, відкрита і пізнає себе і навколишній світ не тільки розумом, а й почуттями, інтуїцією. У збереженні та зміцненні психічного здоров’я важливе значення має дотримання принципів здорового способу життя.
Особливе значення має психогігієна – це комплекс заходів з дотриманням культури між особистих стосунків, уміння керувати своїми емоціями, чергувати працю і відпочинок, створювання сприятливого психологічного клімату у колективі, сім’ї; систематично займатись фізичною культурою, додержуватись раціонального харчування, режиму дня, достатньо спати, позитивно мислити, бути оптимістичним, доброзичливим.
Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і його близьких. Задача кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за необхідності звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.
10 жовтня 2023 року відбулася онлайн-нарада «День ментального здоров’я» під головуванням заступника голови облдержадміністрації Дениса КЛЮШНИКОВА, який визначив необхідність Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Мета програми – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості. Піклування про ментальне здоров’я має стати звичною відповідальністю кожного. Також необхідно створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними засобами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.
В.о. директора КНП «Психіатрична лікарня м. Маріуполь», регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я у Донецькій області ІЛОНА КИСЛИЦЬКА розповіла про впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я у Донецькій області, результати анкетування з питань психічного здоров’я, прогалини з якими потрібно працювати на усіх рівнях спілкування з людьми, особливо на рівні територіальних громад.
Завідувач кафедри психіатрії, психотерапії, наркології та медичної психології Донецького національного медичного університету, кандидат медичних наук, доцент Генадій ПУТЯТИН розповідав досвід роботи Донецького національного медичного університету з питань ментального здоров’я, співпрацю з міжнародними партнерами, організацію тренінгів для медичних працівників, працівників вищої школі, вчителів, студентів та молоді.
Заступник начальника Покровської міської військової адміністрації Олена ХАРЧЕВНА доповіла про досвіт роботи Покровської громади щодо підтримки ментального здоров’я мешканців Покровської територіальної громади.
Бажаємо усім доброго здоров’я, морального і фізичного благополуччя і успіху у здійсненні справ, витримки, психологічної стійкості, скорішої нашої Перемоги!