14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом – введено в 1991 IDF і WHO у відповідь на загрозу зростання захворювання на цукровий діабет у всьому світі
Довгий час люди не мали можливості і коштів боротися з цією хворобою. Діагноз «цукровий діабет» не залишав пацієнтові ніякої надії не тільки на одужання, але і на життя: без інсуліну – цього гормону, що забезпечує засвоєння тканинами глюкози, хворий організм існувати не може, і був приречений на згасання. Але сталося відкриття, врятувала життя мільйонам людей. У січні 1922 молодий канадський вчений Фредерік Бантінг зробив ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчикові, Леонарду Томпсону, який страждав важкою формою цукрового діабету.
Після декількох ін’єкцій інсуліну хворому стало помітно легше, а через півроку він повернувся до нормального життя. Звістка про першої клінічної апробації інсуліну Ф.Бантингом і його колегою Ч.Бестом стало міжнародною сенсацією. Замість того, щоб отримати патент на інсулін і згодом казково розбагатіти, Бантінг передає всі права Торонтскому університету. В подальшому права на виробництво інсуліну перейшли до Канадського раді з медичних досліджень, і наприкінці 1922 новий препарат з’явився на ринку ліків. Відкриття Фредеріка Бантінга і Чарльза Беста врятувало мільйони людських життів, і, хоча цукровий діабет і до цього дня невиліковний, завдяки інсуліну люди отримали можливість тримати цю хворобу під контролем.
З 2007 Всесвітній день боротьби з діабетом проводиться під егідою ООН. 14 листопада було обрано з тим, щоб увічнити заслуги Ф.Бантинга, який народився 14 листопада 1891.
Метою Всесвітнього дня боротьби з діабетом є підвищення поінформованості про діабет – не тільки про кількість хворих на цукровий діабет, але і про те, як можна запобігти розвитку цієї хвороби у багатьох випадках.
Всесвітній день боротьби з діабетом відзначається по всьому світу членами двохсот асоціацій Міжнародної Діабетичної Федерації більш ніж у 160-ти країнах, його відзначають всі держави – члени ООН.
Треба відзначити, що з кожним роком збільшується кількість організацій охорони здоров’я, представників фірм-виробників, а також активістів громадського диадвижения, бажаючих прийняти участь у заходах, що проводяться.
Крім дієти, медичних процедур та іншого контролю діабету, пацієнт відчуває і багато інші зміни в способі життя.
Щоденна турбота
Це перше, про що необхідно думати людині з діабетом для досягнення оптимального контролю захворювання. Стандартні рекомендації для ведення здорового способу життя, такі як регулярні заняття спортом, здоровий сон, відмова від куріння, уважне ставлення до вживання алкоголю і так далі – мають для діабетика навіть більш важливе значення.
Юність
З урахуванням сильних гормональних сплесків і тиску суспільства на підлітків загалом, не дивно, що все це впливає і на підлітків з діабетом. Рутинні процедури можуть раптово вийти з графіка; показники рівнів глюкози у відповідь на певні події можуть значно змінитися. Дуже важливо бути пильними, особливо з урахуванням того, що соціальний тиск може призвести до того, що підліток з діабетом збунтується проти того, що він не такий, як усі, і вимагає особливої уваги.
Інші медичні питання
Діабетикам слід пам’ятати про своєму захворюванні. Звичайна застуда або проста хірургічна операція може мати більш тяжкі наслідки для діабетика.
Хворіти простіше, коли до цього підготовлений. Коли знаєш, які лікарські препарати безпечні при лікуванні різних несерйозних захворювань, таких, так застуда та грип. Підготуйте колег на роботі або персонал в школі, щоб вони були в курсі, що станеться, якщо ви захворієте. Уважно стежте за рівнем глюкози в крові, так як причиною підвищення може бути як саме захворювання, так і лікарські препарати. Реакція кожної людини індивідуальна, тут і підвищення рівня глюкози; і його зниження, дана ситуація вимагає відповідних дій.
Діабетикам слід щорічно проходити вакцинацію від грипу. Також рекомендується вакцинація від пневмонії. Проконсультуйтеся з лікарем з приводу щеплень і того, слід проводити ревакцинацію через 5 або 10 років.
Хірургічні процедури для діабетиків також відрізняються від тих же процедур у здорового пацієнта. До, під час і після операції необхідно моніторування рівнів глюкози та ін’єкції інсуліну. Ретельно плануйте дії з хірургом і консультуйтеся з лікарем. Можливо, вам доведеться госпіталізуватися заздалегідь, період відновлення може виявитися більш тривалим.
Сексуальне життя
І для жінок, і для чоловіків з діабетом цілком можлива нормальна сексуальна життя. Однак, деякі проблеми у діабетиків зустрічаються дещо частіше. Захворювання судин і нервів можуть призвести до еректильної дисфункції, і мають очевидну зв’язок з чоловічим безпліддям. Жінки з діабетом іноді скаржаться на зниження лібідо або недостатню мастило. Для людей обох статей час, віднімається захворюванням на проведення щоденних процедур, що веде до слабкості, стресів і т.д., може також призвести до зниження бажання і ступеня задоволення.
Але будь-яка проблема вирішувана. Якщо у вас є які-небудь з перерахованих вище проблем, поговоріть з лікарем і проконсультуйтеся з фахівцем з приводу доступного лікування.
Планування сім’ї і вагітність
При належному лікуванні і спостереженні можлива нормальна вагітність і пологи. Ключовими факторами є належний контроль за рівнями глюкози до і після вагітності. Ваш лікар допоможе вам змінити схему живлення, моніторування глюкози, лікування інсуліном і т.д. для того, щоб приготуватися до змін, які принесе з собою вагітність.
Після того, як народиться дитина, найбільш сильні зміни, з якими стикаються будь новоспечені батьки – грудне вигодовування, перерваний сон, гормональні сплески, неможливість дотримуватися суворого розкладу – у діабетика виявляться сильніше. Коли ви молодий тато або молода мама, ретельність моніторування та лікування більш важлива, ніж зазвичай. Так як це не просто питання вашого здоров’я: тепер від вас залежить життя маленької людини.
Керування автомобілем
Один з основоположних питань входження у доросле життя – отримання водійського посвідчення. Як діабет впливає на можливість його отримання у підлітків?
Гіпоглікемія (низький рівень глюкози в крові) може вплинути на процес управління автомобілем, але не повинен заважати отримання посвідчення, якщо пацієнт тримає свій стан під контролем. Можливо, вам потрібна довідка від лікаря, але основний фактор при отриманні першого водійського посвідчення – здати іспит!
Водіям слід перевіряти рівень глюкози у крові перед тим, як сісти за кермо, особливо перед тривалими подорожами, та завжди зберігати в автомобілі закуски і таблетки глюкози. Якщо ви відчули симптоми гіпоглікемії, негайно зупиніться на узбіччі.
Подорожі
Контроль над діабетом здійснювати найлегше тоді, коли ви ведете звичайний спосіб життя і маєте доступ до звичайних постачальників необхідних коштів. Але це не означає, що ви не можете подорожувати! Діабетики можуть робити практично все те, що можуть і всі інші, займатися пішим туризмом по Європі, подорожувати на Аляску або просто здійснювати поїздки по околицях. Просто це вимагає деяких приготувань.
Що слід пам’ятати:
Діабет 1 типу впливає на всі події вашого життя і потребує багатьох змін. Але це не означає, що ви повинні обмежити себе в чому-небудь або відмовитися від того, що приносить вам задоволення. Планування, моніторування рівнів глюкози та інформація – і ви будете жити звичайним життям.