В Україні значно погіршилась ситуація із захворюваністю на кір. Відмовляючись від щеплень, громадяни наражають на небезпеку не тільки себе, а й оточуючих. По різних областях спалахують епідемії, про які ми вже майже забули. Департамент охорони здоров’я вкотре наголошує на необхідності своєчасних щеплень і звертає увагу громадян на те, що такі захворювання як кір краще попереджувати, ніж лікувати.
Кір – це гостре інфекційне захворювання вірусної етіології з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується вираженим катаром слизових оболонок, синдромом інтоксикації та плямисто-папульозним висипом.
За визначенням експертів ВООЗ, випадком кору може вважатися будь-яке захворювання, що супроводжується підвищенням температури тіла, появою макуло-папульозного висипу, а також кашлю, риніту або кон’юнктивіту.
Етіологія. Збудником кору є вірус, що містить РНК. Він нестійкий у навколишньому середовищі, чутливий до УФО, сонячного світла, висихання. Поза організмом людини за кімнатної температури вірус гине протягом 30 хвилин. Дрібні крапельки слини, що містять вірус з потоками повітря можуть переноситися на значні відстані: з кімнати до коридору, з коридору до сусіднього приміщення і навіть з одного поверху на інший.
Епідеміологія.Джерелом інфекції кору є тільки хвора людина, яка стає заразною в останні 24-48 год інкубаційного періоду. Вона виділяє вірус протягом усього катарального періоду і ще 5 днів після появи висипу. Найбільш заразним є хворий на кір у катаральний період.
Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний. Вірус у великій кількості потрапляє в навколишнє середовище у вигляді повітряно-крапельних аерозолів під час розмови, кашлю, чихання хворого. Природна сприйнятливість до кору вважається загальною.
Сприйнятливість до кору не залежить від віку. Єдиною захищеною від кору групою є діти віком 3 міс., які народилися від матерів, що мають протикоровий імунітет. У дітей старших 3 міс напруженість природженого імунітету знижується і до 6-9 міс діти стають сприйнятливими до кору. Однак, якщо у матері немає імунітету проти кору, то дитина сприйнятлива до захворювання з перших днів життя.
Інкубаційний період при кору триває 9-17 днів. При введенні імуноглобуліну подовжується до 21 доби. Людина вважається заразною наприкінці інкубаційного періоду.
В клініці виділяють три періоди:
Ускладнення кору:
Самолікування при кору неприпустимо!
При появі перших симптомів, слід звернутися до лікаря сімейної медіцини або дільничного педіатра.
Лікування легких форм кору проводиться на дому. При важких та ускладнених формах кору, хворий госпіталізується до боксового відділення стаціонару.
Профілактика – вакцинація у віці 12 місяців, ревакцинація у 6 років. Контактним рекомендовано введення імуноглобуліну.
Після перенесення кору формується стійкий довічний імунітет.
Надійною профілактикою кору є вакцинація, згідно календаря профілактичних щеплень. Батькам слід не відмовлятися від вакцинації , яка допоможе не захворіти на кір та зупинити епідемію.