7-8 листопада 2019 року в м. Святогірськ ГО “Асоціація сімейної медицини Донецької області” за підтримки Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА та Донецького національного медичного університету, провела конференцію “Святогірські читання в сімейній медицині-2019” для 180 лікарів та медичних сестер Донецької області.
З привітальним словом виступили Олександр Власенко – керівник ГО «Асоціація сімейної медицини Донецької області», Яніна Ватуліна – начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дорослому населенню ДОЗ ДонОДА, Ольга Чернишова – проректор з науково-педагогічної роботи ДНМУ.
Відкрив конференцію своїм виступом директор обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ігор Кіяшко на тему: «Актуальність питання в співробітництві первинної ланки та служби екстреної медицини». Коротко розповів про структуру та штати Центру, роботу відокремлених структурних підрозділів та відділів, зупинившись детальніше на роботі та досягненнях: оперативно-диспетчерського відділу, навчально-тренувального відділу підготовки з надання екстреної медичної допомоги в екстремальних ситуаціях, відділу виїзної консультативної спеціалізованої екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Потім учасників конференції було поділено на 2 локації: для лікарів програма складалась з лекцій та майстер-класів з клінічних питань, для медичних сестер було проведено 4 тренінга.
Лікарі прослухали лекції з дитячої та дорослої пульмонології, неврології, ендокринології, неврології, кардіології, раціональної антибіотикотерапії :«Лікування гострих ріносинуситів у дітей» (Проректор з науково-педагогічної роботи ДНМУ, професор кафедри педіатрії, неонатології та дитячих інфекцій, д.мед.н. Чернишова Ольга Євгенівна.), «Хронічна серцева недостатність у дорослих: діагностика та лікування» (Головний позаштатний експерт ДОЗ Донецької ОДА загальної практики-сімейної медицини, асистент кафедри внурішньої медицини№1 ДНМУ, Власенко Олександр Борисович), «Бронхіальна астма у дітей дошкільного віку: сучасні принципи діагностики та лікування» ( професор, зав. кафедри педіатрії №2 ХНМУ, д.мед.н.,Макєєва Наталя Іванівна.), «Депресивні стани в практиці сімейного лікаря» (професор кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ХНМУ, д.мед.н., Коростій Володимир Іванович),
«Коментари спеціаліста в відношенні підхідів в лікуванні бронхіальної астми. Нові рекомендації»– (асистент кафедри фтизіатрії, пульмонології та сімейно медицини ХМАПО. к.м.н., Рогожин Антон Вікторовіч), «Артеріальна гіпертензія та ішемічна хвороба серця: особливості комбінованої терапії/ Хронічний коронарний синдром» ( професор, завідувач відділом ішемічної хвороби серця та метаболічних порушень «Національного інституту терапії ім. Л.Т.Малої НАМН України», д.мед.н., Серік Сергій Андрійович), «Роль петлевих діуретиків в сучасному лікуванні пацієнтів з АГ та ХСН» -( професор, завідувач відділом артеріальної гіпертензії «Національного інституту терапії ім. Л.Т.Малої НАМН України», член правління Асоціації кардіології України, д.мед.н.,Коваль Сергій Миколайович), «Діагностика та лікування вузлових утворювань щитовидної залози згідно міжнародних рекомендацій» ( професор, зав. відділення хірургії ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. Данилевського» НАМН України, д.мед.н.,Хазіїв Вадим Віталійович), «Когнітивні порушення, вік та хронічна церебральна ішемія: чи є
можливості корекції» ( професор, завідувач кафедри рефлексотерапії ХМАПО, д.мед.н, Морозова Ольга Григорівна), «Мультимодальний підхід к лікуванню цукрового діабету 2 типу» (завідувач відділу загальної ендокринної патології та обміну речовин Київського міського клінічного ендокринологічного центру. к.мед.н., Зуєв Костянтин Олександровіч.), «Роль лікаря первинної ланки в запобіганні загрози, яка може очікувати населення в 2050 році» (Головний позаштатний експерт ДОЗ Донецької ОДА загальної практики-сімейної медицини, Власенко Олександр Борисович).
В той самий час, для медичних сестер в рамках конференції було проведено ряд майстер-класів, участь у яких прийняли більш 40 учасників.
На першому майстер-класі, завдяки фахівцям Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф відпрацьовувалися навички надання невідкладної допомоги, дуже важливі в професійному житті медичного працівника і можливість постійно підвищувати рівень – одна із складових якісної медичної допомоги. Фахівці навчально-тренувального відділу відпрацьовували з медичними сестрами навички відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів (прийом Хеймліка), стабільне положення постраждалого на боку, зупинка кровотечі, що таке «ланцюг виживання» та базовий алгоритм серцево-легеневої реанімації (BLS) з використанням дефібрілятора.
Що таке інфекційний контроль та як організувати безпечні умови в медичних закладах первинки, медичних сестер навчала експерт NEGIC (National expert group on infection control), завідувач відділенням оцінювання ризиків та інфекційного контролю «Охмадит» Катерини Сояк при сприянні голови асоціації медичних сестер Донецької області Олени Мезенцевой.
Підвищити рівень вакцинації можливо завдяки ефективній комунікації. Оволодіти цими навичкам допомагали національні тренери ЮНІСЕФ Андрій Прудивус та Станіслав Ольховський. Було відзначено важливість вакцинації як для медичного персоналу, так і для населення.
Головна лікарка КНП “Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута” Світлана Шабаліна та незалежна консультантка Ірина Сушко, провели тренінг “Клієнтський сервіс на рівні середнього медичного працівника”. Під час тренінгів учасники працювали над кейсами, складеними з практики тренерів, над алгоритмами ефективної комунікації з клієнтом/пацієнтом.
Підводячи підсумки 1-го дня конференції, учасники висловили загальну думку, що важливими факторами в досягненні успіхів є відкритість до змін і отримання нових знань. Це дозволяє вивести Центри ПМД на новий більш якісний рівень надання медичних послуг.