Вражаючим є зміна такого демографічного показника, як середня тривалість людського життя. За другу половину ХХ сторіччя вона збільшилася на 20 років, а д о середини ХХI сторіччя зросте ще на 10- років. У найближчі десятиліття буде рости середня очікувана тривалість життя населення України, що, як передбачається, збільшиться приблизно на 10 років ( з 68 років у 2010 році до 77,6 років у 2050), у чоловіків відповідно з 62 до 74 років, у жінок з 73 до 80,6 років.
У даний час середня очікувана тривалість життя чоловіків у Німеччині і Франції складає 75 років, у Великобританії та Італії – 76 років, Швеції -77 років, у Японії – 78 років. Для жінок ця величина дорівнює: в Англії – 80 років, в Австрії – 82 роки, в Іспанії, Франції, Швейцарії – 83 роки, а в Японії – 85 роки. У міру старіння росте коефіцієнт переваги жінок серед загальної чисельності осіб пенсійного віку. За даними ООН у 1950 році в світі нараховувалось людей віком 60 років та старше – 214 млн, а у 2025 році їх чисельність виросте до 1млд. 121 млн. При цьому людей у віці 80 років та більше з 13 млн у 1950 році до 135 млн до 2025 року. Більше того число людей віком 100 років виросте з 216 тис. до 3,2 млн. до 2050 року.
Створений регіональний план з реалізації стратегії Державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період з 2019- 2022 років, та підготовлені заходи для відзначення Міжнародного Дня громадян похилого віку по закладам Донецької області. Для підвищення ефективності геріатричної допомоги необхідна чітка координація роботи різних відомств, підготовка спеціалістів з поглибленими знаннями вікової патології та особливостей геріатричної допомоги в терапії, неврології, психіатрії, ортопедії, вкрай необхідні в просвітницькій діяльності щодо шляхів досягнення активного довголіття.
Потреби населення старше працездатного віку: в амбулаторній, терапевтичній і спеціалізованій консультативній допомозі – 72%; реабілітаційному поліклінічному лікуванні – 81%.; організації стаціонарів у дома – 71%; швидкій медичній допомозі – 32,5%; стаціонарному інтенсивному лікуванні – 26%; соціально-побутовому обслуговуванні – 20,5%. Основні проблеми людей похилого віку: труднощі пересування, порушення слуху, безсоння, остеопороз, травматизм за рахунок вестибулярних порушень, психічні розлади, деменція, депресія, підвищення тривожності, схильність до замкненості, виражений дефіцит спілкування, в наслідок зниження слуху, зору, пам’яті (інформаційна блокада), уникають спілкування з причини боязні бути незрозумілими. Особливостями людей похилого віку є накопичення ряду захворювань – поліморбідність, атипічність та проявів клінічних хвороб, наявність вікових змін: зменшення маси м’язової тканини, зменшення мінеральної щільності кісткової тканини, її міцності; нервово – м’язової недостатності, втрата стійкості тіла в просторі, схильність до падіння, переломів, інвалідності.
Профілактика виникнення і прогресування вікозалежних захворювань: необхідна зміна способу життя, що взмозі зменшити масу тіла, знизити артеріальний тиск, убрати зайвий холестерин, дати навантаження м’язам, заспокоїти нерви, отримавши в результаті здоров’я та сильне серце. Споживайте натуральні продукти, перемагайте «сидячу» хворобу, очищайтеся від токсинів, радуйтеся життю – злоба, стрес, песимізм вкорочує життя; радість, спокій та оптимізм – продовжують життя. Слідкуйте за своїми успіхами, постійно тренуйте мозок, не давайте йому розслаблятися – читайте, завчайте на пам’ять твори, спілкуйтеся, грайте в настільні ігри, старайтеся, щоб ваше оточення складалося з позитивно настроєних людей. В любому віці знаходьте час для особистих інтересів, хобі, це змушує розум працювати, тіло рухатися, стабілізує настрій.