Міжнародний день людей похилого віку

 Вражаючим є зміна такого демографічного показника,  як середня тривалість людського життя. За другу половину ХХ  сторіччя вона збільшилася на 20 років,  а  д о середини ХХI сторіччя зросте ще на 10- років.  У найближчі десятиліття буде  рости середня очікувана тривалість життя населення України, що, як  передбачається, збільшиться приблизно на 10 років ( з 68 років у 2010 році до 77,6 років у  2050), у чоловіків відповідно з 62 до 74 років, у жінок з 73 до 80,6 років.

У  даний час середня очікувана тривалість життя чоловіків у Німеччині і Франції  складає 75 років, у Великобританії  та  Італії – 76 років, Швеції -77 років, у Японії – 78 років.   Для  жінок ця величина дорівнює: в Англії – 80 років, в Австрії – 82 роки, в Іспанії, Франції, Швейцарії – 83 роки, а в Японії – 85 роки. У міру старіння росте коефіцієнт переваги жінок серед загальної чисельності осіб пенсійного віку. За даними ООН у 1950 році в світі нараховувалось людей віком  60 років та старше – 214 млн,  а у 2025 році  їх чисельність виросте до 1млд. 121 млн.  При цьому людей у віці 80 років та  більше з 13 млн у 1950 році  до 135 млн  до 2025 року. Більше того число людей віком 100 років виросте з 216 тис. до 3,2 млн. до 2050 року.

 

Створений  регіональний план з реалізації стратегії Державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період з 2019- 2022 років,  та підготовлені заходи для відзначення  Міжнародного Дня громадян похилого віку по закладам Донецької області.  Для підвищення ефективності геріатричної допомоги  необхідна чітка координація роботи  різних відомств, підготовка спеціалістів з поглибленими знаннями  вікової патології та особливостей геріатричної допомоги в терапії, неврології, психіатрії, ортопедії, вкрай необхідні в просвітницькій діяльності щодо шляхів досягнення активного довголіття.

Потреби  населення старше працездатного віку: в амбулаторній, терапевтичній і спеціалізованій консультативній допомозі – 72%; реабілітаційному поліклінічному лікуванні  – 81%.; організації стаціонарів у дома – 71%; швидкій медичній допомозі – 32,5%; стаціонарному інтенсивному лікуванні – 26%; соціально-побутовому обслуговуванні – 20,5%. Основні проблеми людей похилого віку: труднощі пересування,  порушення слуху, безсоння, остеопороз,  травматизм за рахунок вестибулярних порушень, психічні розлади,  деменція, депресія, підвищення тривожності, схильність до замкненості, виражений дефіцит спілкування, в наслідок зниження слуху, зору, пам’яті  (інформаційна блокада), уникають спілкування  з причини боязні бути незрозумілими.  Особливостями людей похилого віку є накопичення ряду захворювань – поліморбідність, атипічність та проявів клінічних   хвороб, наявність вікових змін: зменшення маси м’язової тканини, зменшення мінеральної щільності кісткової тканини, її міцності; нервово – м’язової недостатності, втрата  стійкості тіла в просторі, схильність до падіння, переломів, інвалідності.

Профілактика виникнення і прогресування вікозалежних захворювань:  необхідна зміна способу життя, що взмозі зменшити масу тіла, знизити артеріальний тиск, убрати зайвий холестерин, дати навантаження м’язам, заспокоїти нерви, отримавши в результаті здоров’я  та сильне серце.  Споживайте натуральні  продукти, перемагайте «сидячу»  хворобу, очищайтеся від токсинів, радуйтеся життю – злоба, стрес, песимізм вкорочує життя; радість, спокій та оптимізм – продовжують життя. Слідкуйте за своїми успіхами, постійно тренуйте мозок, не давайте йому розслаблятися – читайте,   завчайте на пам’ять твори, спілкуйтеся, грайте в настільні  ігри, старайтеся, щоб ваше оточення складалося з позитивно настроєних людей.  В любому віці знаходьте час для особистих інтересів, хобі, це  змушує  розум працювати, тіло рухатися, стабілізує настрій.