Причини інфаркту та інсульту пов’язані з поширенням факторів ризику серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань.До керованих факторів ризику відносяться – вага, зловживання алкоголем, паління, артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, цукровий діабет, низька фізична активність, психосоціальний стрес. Профілактика факторів ризику є пріоритетним напрямком сучасної медицини. Корекція лише одного фактору ризику – артеріальної гіпертензії – дозволяє знизити захворюваність на інсульт на 50-70 %, а захворюваність на інфаркт міокарду – на 30%.
З метою запобігання та зниження рівня захворюваності від серцево-судинних і судинно-мозкових хвороб, інвалідності та смертності від їх ускладнень, а також збільшення тривалості і підвищення якості життя населення в області затверджена регіональна програма «Профілактика та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2018 – 2022 роки».
Працівниками закладів охорони здоров’я з метою підвищення рівня обізнаності населення постійно проводиться робота стосовно профілактики серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань, перших ознак гострих порушень мозкового кровообігу та гострого коронарного синдрому, про надання невідкладної допомоги таким хворим, пропаганди здорового образу життя, свідомої корекції факторів ризику.
Протягом 2018 року зареєстровано:
Найбільший показник захворюваності в Покровську – 18,9, Слов’янську – 17,1, Мирнограді – 14,9, Добропільському районі – 17,1, Слов’янському районі – 12,7, Мар’їнському районі – 14,1 на 10 тис. населення.
– 5513 випадків на гостре порушення мозкового кровообігу (показник захворюваності 28,8 на 10 тис. всього населення):
Найбільший показник захворюваності в Добропільському районі -35,0, у Краматорську – 35,8, Авдіївці – 35,3.
За І півріччя 2019 року зареєстровано:
977 випадків на гострий інфаркт міокарду. 31% хворих оглянуто лікарем-кардіохірургом, 24 % хворим проведено аортокоронарографію, 82% отримали лікування в кардіологічних відділеннях.
2247 випадків на гостре порушення мозкового кровообігу, з них 18 % (265) хворих проведено КТ (комп’ютерна томографія), 60% (1345) МРТ (магнітно-резонансна томографія), 87% хворих отримали лікування у профільних неврологічних відділеннях.
У 2018 році Донецькою областю за Урядовою програмою «Доступні ліки» отримано 60 млн.грн, які було розподілено між розпорядниками бюджетних коштів по містах та районах області. До реалізації програми було залучено 34 медичних закладу, які надають первинну медичну допомогу.
Починаючи з квітня 2019 року, відповідно до вимог чинного законодавства реімбурсація лікарських засобів здійснюється виключно за електронними рецептами, виписаними через електронну систему охорони здоров’я.
Згідно даних Національної служби здоров’я України, станом на 03.07.2019 року на території області 51 аптечний заклад уклали договори з Національною службою здоров’я України щодо відпуску ліків. Дані заклади задекларували, що відпуск електронних рецептів буде проходити у 305 місцях. На сьогодні, відпуск відбувається тільки у 144 (47,2%).
В деяких районах зовсім не працюють аптечні заклади за реалізацією електронних рецептів, а саме: м. Соледар та Олександрівський район.
За кількістю виписаних та отоварених рецептів в рейтингу областей Донецька область посіла 7 місто. Найкращі показники реалізації програми відмічаються у Маріуполі, Мирнограді, Слов’янську, Селидовому.
Своєчасна діагностика та лікування серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань
Всі амбулаторії ЦПМСД забезпечені необхідною апаратурою. Медична допомога хворим з серцево-судинними і судинно-мозковими захворюваннями надається на 625 кардіологічних ліжках та 995 неврологічних ліжках. Станом на сьогодні існує наявна потреба у додатковому оснащенні та оновленні діагностичної апаратури у м. Добропілля, Мангушському, Мар’їнському, Волноваському районах. Заклади охорони здоров’я області забезпечено необхідними лікарськими засобами для надання невідкладної медичної допомоги хворим на серцево – судині та судино – мозкові захворювання, в тому числі фібринолітичними препаратами. За рахунок місцевих бюджетів отримано лікарських засобів у 2018 році на загальну суму 11 387,94 тис. грн. у 2019 році на загальну суму 725,52 тис. грн.
За рахунок Державного бюджету України отримано лікарських засобів відповідно до заявки 2018 року на суму 23 693,6 тис. грн., що складає 69,85% від заявки.
На лікування легеневій артеріальній гіпертензії на загальну суму 621,8 тис. грн., що складає 18,16 % від заявки 2018 року.
Лікарські засоби, згідно з заявкою на 2019 рік поки не надходили.
Одним із сучасних методів лікування хворих з ГІМ та ГПМК є проведення догоспітального та госпітального тромболизизу.
КЛПУ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» на 100% забезпечено препаратами для тромболізісу за рахунок обласного бюджету.
Протягом 2018 року фахівцями КЛПУ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» проведено хворим з ГІМ 30 догоспітальних тромболізісів, за і півріччя 2019 року – 48.
В закладах охорони здоров’я проведено 76 госпітальних тромболізісів хворим з гострим інфарктом міокарду та у мм. Бахмут, Маріуполь проведено 12 госпітальних тромболизисів хворим з гострим порушенням мозкового кровообігу.
На території Донецької області організований щотижневий моніторинг використання телеконсультацій у медичній практиці.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я з червня 2019 року виконано 334 телемедичних консультації хворих на патологію серцево-судинної системи. Зазначена робота проводиться на базі Обласного центру екстреної медичної допомоги, ЦПМСД № 1 м. Маріуполя, ЦПМСД Бахмутського району.
Тривають заходи із створення Обласного центру телемедицини на базі КЗОЗ «ОЛІЛ м. Маріуполя
ІІІ рівень надання медичної допомоги
З метою надання спеціалізованої кардіохірургічної допомоги населенню Донецької області, створено 2 кардіохірургічних Центра – відділення кардіо та рентгенваскулярної хірургії (далі – КРВХ) на базі КЛПУ «Міський онкологічний диспансер м. Краматорська» та відділення інтервенційної кардіології та ендоваскулярної хірургії на базі КУ «Маріупольська міська лікарня швидкої медичної допомоги».
Відділення кардіо та рентгенваскулярної хірургії було оснащене сучасним обладнанням для діагностики, оперативних втручань та цілодобового моніторингу пацієнтів. Ця техніка дає змогу провести діагностику стану пацієнта і виконати величезний спектр малоінвазивних оперативних втручань.
З лютого 2018 року відділення почало працювати за програмою ургентного лікування пацієнтів з гострим інфарктом міокарда в режимі 7/24.
04.12.2019 затверджено меморандум про співробітництво між Донецькою та Луганською облдержадміністраціями, щодо надання екстреної медичної допомоги мешканцям Луганської області з гострим інфарктом міокарду.
Всі ці показники в 1,5 – 2,0 рази перевищують показники за аналогічний період 2018 року, що свідчить про підвищення оперативної активності.
Співробітники відділення також здійснюють невідкладні виїзди для встановлення тимчасових штучних водіїв ритму пацієнтам з загрозливими життю станами в інших закладах охорони здоров’я області. Протягом 2018 -2019 років виконано 16 невідкладних операцій.
З метою підвищення якості надання допомоги пацієнтам з серцево-судинними захворюваннями, співробітниками відділення у складі кардіолога, кардіохірурга, лікаря функціональної діагностики, кожного місяця здійснюються виїзні консультації в містах області. Протягом 2018 -2019 років здійснено 56 виїздів, проконсультовано більше 3480 пацієнтів.
Враховуючи той факт, що у відділенні на сьогоднішній день здійснюються лише малоінвазивні операції, пацієнти, які потребують операції на відкритому серці вимушені, як і раніше, їхати в інші обласні центри. Тому найбільш пріоритетним напрямком розвитку є розширення відділення та відкриття операційної обладнаною апаратом штучного кровообігу для проведення операцій на відкритому серці.
Для забезпечення функціонування операційної щодо втручань із штучним кровообігом закуплено за рахунок обласного бюджету обладнання на загальну суму 58 811,23 тис. грн, а також діагностичної апаратури на загальну суму 17 402,3 тис. грн.
Враховуючи географічні умови Донецької області, віддаленість від кардиохірургічного відділення м. Краматорськ та наявну потребу, для наближення спеціалізованої кардіохірургічної допомоги до населення південного регіону, на базі КУ «Маріупольська міська лікарня швидкої медичної допомоги» створено «Кардіосудинний центр».
Враховуючи високий показник захворюваності на гостре порушення мозкового кровообігу за рік та малу кількість пацієнтів, які повернулися до колишньої роботи (біля 10-15 %), важливим чинником покращення наслідків порушень мозкового кровообігу є удосконалення нейрохірургічної допомоги хворим з судино-мозковими захворюваннями.
При подальшому впровадженні медичної реформи необхідно враховувати, що функціонування неврологічних відділень повинно бути в містах, забезпечених КТ, МРТ, а при формуванні планів госпітальних рад передбачити створення спеціалізованих інсульт них центрів.
Для надання медичної допомоги хворим з судинно-мозковими захворюваннями на третьому рівні, створено Регіональний нейро-судинний центр на базі КЗОЗ «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполя» з наявністю спеціалізованого нейрохірургічного відділення з цілодобовим чергуванням, обладнаного сучасною діагностичною та лікувальною апаратурою. Впровадженні сучасні методи своєчасної діагностики та лікування. У відділенні проводяться оперативні втручання з приводу мальформацій та аневризм судин головного мозку. Виконано 63 ургентних оперативних втручань.
Проведення навчання медичних працівників з питань діагностики та надання медичної допомоги хворим з ССЗ та СМЗ
Укомплектованість лікарями кардіологами складає 69 %, невропатологами – 73 %.
Не укомплектовані посади лікарів-кардіологів у Авдіївці, Вугледарі, Слов’янську та Волноваському, Нікольському, Олександрівському районах, лікарів-неврологів у Авдіївці, Вугледарі, Торецьку, Маріуаполі, Добропіллі, у Мангушському та Мар’їнському районах.
Таким чином за результатами впровадження програми «Профілактика та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2018 – 2022 роки» досягнуто:
Для подальшої реалізації програми необхідно: