ПРОЕКТ РІШЕННЯ  КОЛЕГІЇ “Про хід реалізації Загальнодержавної програми «Доступні ліки» в Донецькій області”  

 ПРОЕКТ РІШЕННЯ  КОЛЕГІЇ

Про хід реалізації Загальнодержавної програми «Доступні ліки» в Донецькій області

 Урядова програма «Доступні ліки » остається найбільш топовою темою сьогодення. Запроваджуючи програму «Доступні ліки » уряд мав на меті три принципові моменти:

1.Підвищення відповідальності місцевої влади перед своїми мешканцями.

2.Підвищення відповідальності лікарів первинної ланки перед своїми пацієнтами;

3.Підвищення відповідальності самих пацієнтів, які мають зрозуміти, що про здоров’я треба дбати постійно, а не час від часу

Після 7 місяців впровадження програми вже можливо визначати де всі три принципових моменти спрацювали, а де навпаки.

За результатами роботи за період 7 місяців 2017 року за Урядовою програмою «Доступні ліки», кількість аптек, які беруть участь в програмі  по Донецькій області була  збільшена з 107 до 289 аптек. За кількістю аптек, що беруть  участь у програмі, найкраще спрацювали у містах: Маріуполь, Краматорськ, Бахмут, Слов’янськ, Торецьк, Добропілля, Бахмутському та  Волноваському   районах.  У Нікольському, Олександрівському, Добропільському, Покровському районах аптеки, які є  учасниками програми  наявні  тільки в районних центрах, що в певній мірі обмежує доступ  жителів до ліків. В Ясинуватському районі такі аптеки відсутні зовсім. Але слід зазначити, що велика кількість аптек не являється запорукою кращого виконання програми.

Впродовж квітня – липня питання з наповнення аптек необхідним асортиментом ліків стояло дуже гостро. Це насамперед було пов’язано з відсутністю на складах фірм-постачальників лікарських засобів, які входять до реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, згідно з Урядовою програмою «Доступні ліки» з нульовою вартістю для пацієнта. Тому значна кількість жителів мали рецепти, отримати ліки за якими вони не ммали можливості, так як пацієнти не  бажали здійснювати доплату за медичні препарати.

На сьогодні споживання препаратів, вартість яких повністю або частково відшкодовується державою, суттєво збільшилося.

Від початку дії  програми  близько 30%  від всієї диспансерної групи отримали ліки безкоштовно чи з незначною доплатою. Кількість виписаних рецептів складає більше 750 тисяч. Профінансовано понад 550 тис. рецептів (73 % від загальної кількості). Освоєно коштів на суму 23 млн. грн (65% від річної суми.). Відшкодування витрат у зв’язку з реалізацією лікарських засобів органами держказначейства здійснено у жовтні 2017 на суму 20 млн. грн. Рахунки  на  суму 3 млн. грн. ще знаходяться  на казначейському обслуговуванні.

Хід реалізації програми «Доступні ліки» перебуває на постійному контролі департаменту охорони здоров’я, який  моніторить ситуацію. Слід зазначити, що в продовж останніх двох місяців показники відшкодування по області суттєво зросли. Не досягли середньо обласного показника в містах Торецьк, Краматорськ, Дружківка, Волноваському та Костянтинівському районах.

Станом на 01.11.2017 високі показники з виконання Урядової програми «Доступні ліки» по області досягнуті ЦПМСД міст: Вугледар, Селидове, Слов’янськ, Маріуполь, Слов’янського та Покровського районів. Дана програма активно реалізовується, серед населення проводиться широка інформаційно-роз’яснювальна робота та оперативне взаємне інформування щодо наявності препаратів в аптечних установах. Найбільше проблем з реалізацією Урядової програми «Доступні ліки» виникло у містах: Дружківка, Торецьк, Краматорськ, та у Волноваському районі.

Аналіз структури первинного виходу на інвалідність в вищезазначених містах та районах свідчить про те, що переважна більшість хворих визнана інвалідами в передпенсійному віці від серцево – судинних захворювань. Слід зазначити, що за  результатами аналізу показників смертності  від  серцево-судинних хвороб, впродовж 2015-2016 років, даний показник  суттєво вище обласних. Більшість людей помирали саме від тих захворювань, на ліки проти яких Уряд сьогодні  виділяє гроші. Безумовно вищенаведені факти свідчать про те, що підвищена інвалідність та смертність пов’язана з недостатньою увагою та несвоєчасним лікування серцеве – судинних недугів. На жаль, висновок невтішний, не дивлячись на  виділені гроші,  механізм реімбурсації в рамках програми «Доступні ліки» за 7 місяців, що минули, у  повному обсязі так і не запрацював. Він не став цікавим і ефективним для жодної із зацікавлених сторін — ані для пацієнтів, ані для лікарів, ані місцевої влади.

Безумовно, при розподілі коштів було зрозуміло, що   проект буде рухатися в окремих регіонах з випередженням, а в інших — інертно, завдяки чому з метою недопущення   невикористання коштів,  департаменту охорони здоров’я ОДА приходилося   здійснювати перерахування та перерозподіл субвенції, більше того – це було  прохання з деяких районів збільшити суми фінансування.

Впродовж року двічі було здійснено перерозподіл коштів. Найчастіше   надавалися  додаткові  кошти  в ЦПМСД міст: Вугледар,  Селидове. Зараз проходить процедура перерозподілу невитрачених коштів з Волноваського району та м.Краматорськ до м.м. Вугледар,Слов’янськ, Авдіївка та у Слов’янський район.

В рамках реалізації підготовчого етапу щодо реформування системи охорони здоров’я в Донецькій області,  через систему еHealth (електронної системи обміну медичною інформацією) МОЗ запропонувало визначити  пілотні регіони для впровадження програми «Доступні ліки» у  виді  електронного рецепту. На сьогодні це міста  Бахмут, Селидове, Слов’янськ.

Починаючи з 2019 року, в рамках реалізації проекту реформування системи охорони здоров’я  організацією   відшкодування вартості  лікарських засобів через механізм реімбурсації   буде здійснювати  Національна служба здоров’я України.

Незважаючи на «побічні дії» проект, безумовно, має позитивний ефект, тому що судячи з кількості виписаних і отоварених рецептів, люди стали менше займатися самолікуванням, а почали більше звертатися за призначеннями до лікарів. Проект  «Доступні ліки» це не просто  роздача безкоштовних ліків, це інструмент і для лікаря, який зможе реально допомогти пацієнтам, покращувати якість і тривалість  життя.

Заслухавши доповідь начальника відділу лікувально-профілактичної допомоги дорослому населенню управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Ватуліної Я.А.

КОЛЛЕГІЯ ВИРІШИЛА :

            1.Незважаючи  на позитивну динаміку в реалізації Урядової програми «Доступні ліки», в області є певні резерви для її успішного завершення у 2017 році.

  1. Начальникам управлінь, відділів охорони здоров’я  міських рад, райдержадміністрацій,   головним лікарям ЦПМСД:

2.1 Продовжити співпрацю між управліннями та відділами охорони здоров’я, лікувально-профілактичними закладами з аптеками комунальної та іншої форм власності з питань забезпечення громадян ЛЗ відповідно до Урядової програми «Доступні ліки».

                                                                                                                                           Постійно

         2.2. Продовжити широке висвітлення проекту в засобах масової інформації.

                                                                                                                                              Постійно

          2.3 Сприяти зміненню ставлення лікарів до виконання Урядової програми  «Доступні ліки»

                                                                                                                                   Постійно

         2.4 Преорієнтувати хворих на отримання медичної допомоги на первинній ланці, як це застосовується в кращих європейських практиках.

                                                                                                                                              Постійно