Профілактика переохолоджень

З настанням   холодів та морозів  з’являється ризик виникнення гострих респіраторних вірусних інфекцій (далі – ГРВІ), травм внаслідок падіння, переохолоджень і обморожень. Особливо небезпечний холод для ослаблених, хворих на туберкульоз, не по погоді одягнених людей, а також осіб в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння. Переохолодження організму відбувається не тільки в морозну погоду, але і при температурі (+5) – (+8) оС при наявності високої вологості та сильного вітру. Обмороженню  сприяють: мокрий, тісний одяг та взуття, пітливість ніг, тривале перебування на вулиці в нерухомому стані, попередні обмороження.

Коли холод довго впливає на організм людини, особливо дитини, відбувається порушення кровообігу шкіри, а також глибше розташованих тканин, внаслідок чого відбувається загальне охолодження. У потерпілого з’являється озноб, млявість, сонливість, дезорієнтація, сплутаність, а у важких випадках – втрата свідомості. Температура тіла знижується до 35оС і нижче, а на відморожених ділянках тіла (кисті, стопи, ніс, вуха і щоки) з’являється печіння, поколювання і почервоніння, а потім збліднення шкіри та відсутність чутливості.

Розрізняють чотири ступені обмороження:

I ступінь: уражена ділянка тіла спочатку біліє, потім з’являється гіперемія  та набряк, відчуття поколювання,біль;

II ступінь: на шкірі утворюються пухирі з кров’яним вмістом, виникає сильний біль;

III ступінь: відбувається відмирання шкіри та підшкірних тканин;

IV ступінь: розвивається відмирання глибоко розташованих тканин і кісток.

Необхідно пам’ятати, що при будь-якому ступені  обмороження необхідно терміново звернутися до лікаря!

Долікарська допомога потерпілому полягає в наступному: потерпілого необхідно терміново помістити в тепле приміщення, зняти взуття і одяг, обкласти грілками або пляшками з теплою водою, ковдрами. Якщо людина при свідомості – напоїти його гарячим бульйоном, солодким чаєм або кавою (можна з лимоном, імбиром, молоком або вершками).

Пам’ятайте !!! Не можна розтирати відмороженну частину тіла снігом або жорсткою тканиною, щоб додатково не травмувати та не інфікувати уражені ділянки, в т.ч. при появі на них набряку і бульбашок. Зігрівати можна тільки за допомогою теплих ванн, поступово підвищуючи температуру води від 20°С до 40°С протягом 20 – 30 хвилин. Ні в якому разі не можна замерзлі руки або ноги відразу опускати в гарячу воду або класти на гарячу батарею, а також змащувати жиром та мазями.

ЯК УНИКНУТИ переохолодження та обмороження

  1. Носіть одяг з натуральних тканин. Замість однієї товстої речі, надягайте кілька тонких. Одяг та взуття повинні бути вільними і утепленими.
  2. Якщо, ви спітніли – переодягніться в сухі речі. Якщо ви не можете цього зробити, перебуваєте в громадських місцях – розстібніть або зніміть верхній одяг, почекайте, поки просохне натільна білизна та светр, тільки тоді виходьте знову на вулицю. Намагайтеся знімати верхній одяг, заходячи в добре опалювальні приміщення (магазини, кінотеатри, лікувально-профілактичні, державні установи та ін.)
  3. Не виходьте на мороз із почуттям голоду. Харчування має бути калорійним. Залиште дієти для схуднення до весни!
  4. Обов’язково носіть головний убір, шарф, вовняні шкарпетки, рукавички, а краще рукавиці. Не зав’язуйте шарфом обличчя та ніс (особливо дітям), так як вологе повітря підсилить переохолодження верхніх дихальних шляхів і шкіри обличчя. Перед виходом на вулицю можна наносити денний крем на шкіру обличчя (в т.ч. і чоловікам).

5.На свіжому повітрі необхідно рухатися, особливо якщо ви очікуєте транспорт. Ворушіть пальцями ніг та              рук, стрибайте, рухайтесь на місці.

  1. Не слід носити металеві прикраси (кільця, сережки, браслети).
  2. Уникайте тривалого перебування на відкритому повітрі в холодну погоду з підвищеною вологістю повітря та вітром. Якщо в силу обставин вам доводиться перебувати на вулиці, беріть з собою термос з гарячим чаєм, кавою або супом, а також запасний одяг. Кожні 30-60 хвилин заходите в тепле приміщення, щоб зігрітися.
  3. Відмовтеся від алкогольних напоїв, оскільки вони розширюють судини, в зв’язку з чим, посилюється віддача тепла в навколишнє середовище і людина швидко замерзає.
  4. Не рекомендується курити на морозі, розмовляти по мобільному телефону.
  5. Якщо температура нижче (-7 С°) не носіть грудних дітей на вулицю. Краще частіше провітрюйте квартиру.

 

Пам’ятайте! Виконання цих простих порад допоможе зберегти здоров’я вам і вашим близьким.