19-20 грудня 2023 р. відбулася робоча зустріч за участі представників Фонду Народонаселення Організації Об’єднаних Націй («UNFPA»), регіональних виконавців проєкту БО «100% ЖИТТЯ» медичних працівників, регіональних координаторів областей та представників територіальних органів управління охорони здоров’я Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Чернігівської, Харківської, Херсонської областей з приводу підведення річних підсумків роботи проєкту «Мобільні бригади сексуально-репродуктивного здоров’я».
Проєкт «Мобільні бригади сексуально-репродуктивного здоров’я» — це сервіс з надання медичної допомоги з питань сексуального та репродуктивного здоров’я для мешканців віддалених населених пунктів України: місцевим жителям, переселенцям, людям з інвалідністю, а також тим, хто постраждав від гендерного та сексуального насильства.
В Донецькій області мобільні бригади створені на базі КНП «Обласний перинатальний центр м. Краматорськ», до роботи в бригаді залучені медичні працівники означеного закладу та КНП «Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування», а саме: лікарі акушери-гінекологи, терапевт, нефролог, гастроентеролог, кардіолог, хірург, сонолог, акушерки.
Як організована робота мобільних бригад у Донецькій області?
Завчасно, з керівниками центрів первинної медико санітарної допомоги та амбулаторій Донецької області з’ясовується потреба в консультативній допомозі певних фахівців, узгоджується дата виїзду бригади та складається графік виїздів мобільних бригад на місяць. Медичні працівники визначених ЦПМСД/амбулаторій/ФАПів інформують населення про проведення медичних оглядів фахівцями мобільних бригад (в першу чергу на огляд запрошуються пацієнти з хронічним захворюваннями відповідного профілю та мешканці, які бажають пройти плановий медичний огляд). Огляд населення проводиться на базі ЦПМСД/амбулаторій/ФАПів. Фахівці мобільної бригади, окрім медичний оглядів лікарів акушера-гінеколога та лікаря терапевтичного профілю (терапевт, нефролог, гастроентеролог, кардіолог, хірург), проводять ультразвукове дослідження (органів черевної порожнині та малого тазу, молочної та щитоподібної залоз), ЕКГ, виконують кольпоскопію та деякі лабораторні скринінгові дослідження. У разі виявлення захворювань, які потребують стаціонарного лікування, пацієнти скеровуються до відповідних медичних закладів.
В Донецькій області даний проєкт почав працювати з 26 червня 2023 року, за цей час було здійснено 107 виїздів, проконсультовано 2151 особу, проведено 857 ультразвукових досліджень, 327 ЕКГ досліджень, 42 кольпоскопічних дослідження, 1117 лабораторних досліджень.
Мобільні бригади здійснювали виїзди до ЦПМСД та їх амбулаторій/ФАПів Олександрівської селищної ради, Іллінівської, Криворізької, Шахівської сільсьих рад, Білозерської, Добропільської, Дружківської, Костянтинівської, Краматорської, Миколаївської, Мирноградської, Новогродівської, Покровської міських рад.