22-23 листопада 2023 року у м. Дніпро в рамках 3-го раунду програми “COVID-19 vaccine Delivery Strengthening (CDS)” для України за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні (ВООЗ) відбувся тренінг з управління медичними відходами, участь у якому прийняли головні спеціалісти департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, тренери з Державної установи «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», старші медичні сестри та відповідальні особи з поводження з медичними відходами у закладах охорони здоров’я первинної ланки медичної допомоги Донецької області.
Сучасна практика свідчить про безліч випадків поширення інфекцій серед населення та медичного персоналу, що безпосередньо пов’язані із недостатнім виконанням правил щодо збирання, зберігання, транспортування, оброблення та утилізації медичних відходів. У закладах охорони здоров’я виникають відходи різних категорій, до яких застосовуються різні вимоги стосовно їхнього збору, тимчасового зберігання та транспортування.
Проблема управління медичними відходами наразі є актуальною у всьому світі, оскільки зростає різноманітність застосовуваних препаратів та обсяги небезпечних відходів, що утворюються внаслідок діяльності закладів охорони здоров’я.
Дводенною програмою навчання охоплено всі аспекти управління медичними відходами, включаючи ризики для здоров’я людей та навколишнього середовища, міжнародні та національні нормативні документи, алгоритми збору та сортування відходів, особливості поводження з відходами після COVID-19, шляхи утилізації небезпечних медичних відходів та інше.
Зокрема, учасники ознайомилися із оновленою нормативно-правовою базою, поняттям сегрегації (розподілу) та особливостями зберігання відходів, проблематикою знезараження та утилізації інфекційних відходів; впровадженням чек-листів щодо поводження із медичними відходами у закладах охорони здоров’я тощо.
Під час опрацювання практичних кейсів учасниками проведено оцінку ризиків від медичних відходів, набуто практичні навички щодо збору та сортування медичних відходів, опрацьовано алгоритм дій під час інцидентів з «гострими відходами», розроблено дизайн місця зберігання відходів.