Інфекційні хвороби залишаються небезпечними для людства, займають провідне місце в структурі захворюваності населення, призводять до зниження якості життя, тимчасової втрати працездатності, інвалідності та смертності населення в усіх країнах світу, в тому числі і в Україні.
У структурі поширеності хвороб у дітей інфекційні хвороби в Україні посідають 7 місце, а серед вперше зареєстрованих у житті хвороб – 3 місце після захворювань органів дихання та хвороб шкіри. Інфекційні та паразитарні захворювання посідають й одне з провідних місць у структурі смертності дітей в Україні. Щорічно від інфекцій помирає 300 – 350 дітей, з яких 130 – 200 – це діти віком до 1 року.
Найбільш дієвим заходом боротьби з інфекційними хворобами в світі визнано імунопрофілактику. Вона є ключовим інструментом протидії виникненню спалахів та епідемій інфекційних хвороб та сприяє зниженню дитячої захворюваності та смертності.
Однією з небезпечних інфекцій, щодо якої Всемірна організація охорони здоров’я (далі – ВООЗ) прийнято Глобальну програму ліквідації, є поліомієліт. Епідемія цієї хвороби, що набула найбільшого поширення в індустріально розвинених країнах в 40 – 50-х роках минулого століття, зумовила виникнення паралічу у десятків тисяч дітей. Близько 10 % тих, хто захворів, помирали, а майже 40 % – на все життя залишилися інвалідами.
Нині досягнуто значних успіхів із протидії поліомієліту. Саме завдяки наявності високоефективних вакцин та реалізації стратегії вакцинопрофілактики, що базувалася на проведенні планової та масової кампанії імунізації населення, Європейський регіон ВООЗ, до якого входить і Україна, 21 червня 2002 року було оголошено територією, вільною від циркуляції “дикого” вірусу поліомієліту. Водночас проблема поліомієліту не втратила своєї актуальності.
Так, впродовж 2021-2022 років, на території України зареєстровані випадки поліомієліту у дітей. Це стало можливим тільки тому, що у деяких адміністративно-територіальних одиницях занадто низький відсоток вакцинації серед дітей, в першу чергу через небажання батьків робити дітям щеплення.
В 2021 році в Донецькій області отримали необхідні щеплення проти поліомієліту
-81,3% дітей віком до 1 року,
-82,5% дітей віком до 6 років.
Найнижчий рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту дітей до 6 років, які мешкають в Краматорському районі – 77,0%, Маріупольському районі – 80,4%.
Надзвичайно низьке охоплення щепленнями проти поліомієліту
Офіційно відмовилися щепити дітей від поліомієліту 3216 батьків, що складає 5,3% від загальної кількості дітей.
Не щеплено через відмову батьків 7,8% дітей 2021 року народження, 5,2% дітей 2020 року народження. Найбільша кількість батьків, які відмовляються щепити дітей мешкають в Краматорському районі (6,5%) та Маріупольському районі (7,9%).
Відповідно, через спалах поліомієліту в Україні, з 1 лютого 2022 року розпочинається кампанія з вакцинації проти цього захворювання. У першу чергу вакцинацією буде охоплено дітей, котрі не мають жодного щеплення від поліомієліту або не пройшли повний курс захисту, що складається з шести доз вакцини. За три тижні першого етапу кампанії щеплення мають отримати майже 6117 дітей, у тому числі в Бахмутському районі – 360 дітей, Волноваському районі – 437 дітей, Краматорському районі – 2311 дітей, Маріупольському районі – 2241 дитина, Покровському районі – 768 дітей.
На другому етапі буде проводитися щеплення оральною вакциною всіх дітей віком до шести років, навіть якщо вони пройшли цей курс раніше. В Донецькій області заплановано щепити 63080 дітей, у тому числі в Бахмутському районі –6994 дітей, Волноваському районі –5041 дітей, Краматорському районі –20152 дітей, Маріупольському районі -18020 дітей, Покровському районі –12870 дітей. Повторна вакцинація необхідна для того, щоб припинити циркуляцію вірусу в Україні.
Виходячи з вищезазначеного Департамент пропонує