Всесвітній день боротьби з інсультом

Інсульт — друга за частотою причина смерті людей в усьому світі і основна причина довготривалої непрацездатності.

За статистикою кожної другої хвилини у світі у когось виникає інсульт, а кожної шостої хвилини —  від інсульту, на жаль, назавжди переривається одне життя.

Всесвітній день боротьби з інсультом відмічають 29 жовтня  (World Stroke Day).

Він був впроваджений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом (World Stroke Organization, WSO) в 2006 році, з метою призвати к активним діям усі країни по боротьбі з цим захворюванням та привернути увагу громадян до таких основних факторів розвитку інсульту, як артеріальна гіпертензія, порушення серцевого ритму, гіподинамія, паління, зловживання алкоголем, цукровий діабет, підвищений рівень холестерину в крові.

Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту.

В Донецькій області захворюваність складає 330,4 на 100 тисяч дорослого населення.

Майже 35% пацієнтів, що перенесли ГПМК, потребують сторонньої допомоги, а 20% – не можуть самостійно пересуватися. Лише 10-15% хворих можуть повернутися до колишньої робота. ГПМК накладає особливі зобов’язання на членів родини хворого, значно знижуючи їх трудовий потенціал.  Тобто кожна п’ята людина  становиться інвалідом внаслідок цереброваскулярних хвороб.

Інсульт, або мозковий удар – це гострий розлад кровообігу, що розвивається в судинах головного мозку. Він може бути ішемічним (зниження живлення певної ділянки) і геморагічним (крововилив).

Перші симптоми інсульту:

  • різкий головний біль (після нервової або фізичного навантаження або взагалі без видимої причини);
  • помутніння або втрата свідомості;
  • раптове виникнення оніміння або слабість руки або ноги, а також частини обличчя;
  • розлад здатності говорити, розуміти сенс чужої мови;
  • запаморочення, гостре порушення координації, почуття рівноваги.

23 травня 2018 року у місті Брюссель на засіданні Європарламенту був прийнятий план дій Європи щодо інсульту на 2016 – 2030 роки.

Основні принципи:

  1. Знизити абсолютну кількість інсультів в Європі на 10%
  2. Лікувати 90% або більше з усіх пацієнтів з інсультом в умовах інсультного відділення (Stroke unit), як першого рівня допомоги
  3. Мати національні/регіональні плани для інсульту, що охоплюють весь ланцюг допомоги – від первинної профілактики та попередження до забезпечення якісного життя після інсульту
  4. Повна імплементація національних стратегій для просування втручань мультисекторальної служби суспільного здоров’я, заохочення до здорового способу життя, зменшення впливу факторів зовнішнього середовища (включаючи забруднення повітря), соціо-економічних та освітніх факторів, що підвищують ризик інсульту.

Департамент охорони здоров’я нагадує, щоб уникнути інсульту, ведіть активний спосіб життя, позбудьтеся шкідливих звичок, раціонально харчуйтеся зі зниженим споживанням жирів тваринного походження; щоденно вимірюйте артеріальний тиск, і, якщо він буде підвищений, то зверніться до лікаря; перевіряйте рівень глюкози та холестерину в крові.