Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації вітає всіх з чудовим святом – Днем вишиванка. Свято з’явилося у Чернівцях і з 2010 року зажило всенародної любові і популярності. Українська вишиванка – національна святиня, оберіг, яку ще називають «молитвою без слів».В її орнаменті можна побачити сліди історії нашої країни та історію свого роду.
Вишивка Донеччини і Луганщини не є такою впізнаваною, як, наприклад, борщівська чи полтавська. Про них не багато пишуть, та і зразків вишитих сорочок чи рушників Східних областей безліч не знайдеш навіть у спеціалізованих книжках. Все ж, хати у Східній Україні прикрашали вишитими рушниками, на свята, як прийнято, сім’ї одягали вишиті власноруч сорочки, а традицію вишивати — передавали з покоління в покоління.
Гама кольорів тепла вирізняє донецьку вишивку серед інших. Кажуть, в ній багато сонця. В традиційному поєднанні кольорів переважають червоні, а не чорні. Рослинні, квіткові орнаменти ефектно виглядають на білосніжному, натуральному полотні. Пишні квіти, цілі букети чи дерева вишивали різними техніками, окрім, хіба що, яворівки і низинки. Вишиті візерунки поєднували із легкою мережкою та вирізуванням. В основі орнаментів Східної України є і міфічні паралелі. Вони найстаріші — зорі, сонце, місяць. Є і орнаменти з фольклорними витоками.
Традиційні жіночі сорочки Донеччини — з прямими вставками, пришитими по основі (з лиштовочками), з підтичкою або додільні. Низи рукавів збиралися на нитку, іноді пришивали оборки — чохли. Вишивали рукави, вставки, іноді поділ та комір. Чоловіча традиційна сорочка була тунікоподібною, із вишитими комірцем-стійкою, широкою маніжкою та манжетами. Обов’язковим атрибутом чоловічого костюма була коротка жилетка темного кольору.
Що символізує колір вишиванки
- Білий колір— символ невинності та оберіг від нещастя.
- Червоний— символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
- Чорний колір— багатство і добробут.
- Зелений— жіночий колір.
- Синій колір— символ неба і води, звільнення від недуг і душевний спокій.
- Золотий або жовтий— символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.