Засідання регіональної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу

В департаменті охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації 21.12.21 в офлайн режимі відбулося засідання регіональної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Провів його заступник голови ради Володимир Колесник. Засідання було присвячено питанням організації медичної допомоги ВІЛ-інфікованим, хворим на СНІД та туберкульоз в умовах реформування галузі охорони здоров’я. Також члени ради розглянули декілька організаційних питань.

Як зауважила експерт ДОЗ ОДА за напрямом «Фтизіатрія» Наталія Клименко, на ситуацію із захворюваності на  туберкульоз, як і на всі інші сфери життєдіяльності, відчутно вплинула пандемія COVID-19. Зокрема, за її словами,  в нашій області, як і в державі в цілому, зафіксоване суттєве недовиявлення випадків активного туберкульозу. Знижене виявлення туберкульозу і серед дитячого населення.

Проте ця тенденція пояснюється не зниженням числа людей, що захворіли, а тим,  що через COVID-19 громадяни не звертаються вчасно до медичних закладів, і хвороба вчасно не діагностується. Тому, за прогнозами, очікується  зростання захворюваності на туберкульоз у 2022 році.

 

Детально про організацію медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД в умовах реформування галузі охорони здоров’я  та епідемії коронавірусу членів ради поінформувала директор КНП «Донецький обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Людмила Маслова.

За січень-вересень 2021 року в Донецькій області зареєстровано 815 випадків ВІЛ-інфекції, 359 випадків СНІДу та 120 смертей, зумовлені СНІДом. Всього під наглядом  в КНП  охорони здоров’я Донецької  області знаходиться 12537 ВІЛ-інфікованих, а на антиретровірусному лікуванні –  11146 осіб. Виявлення ВІЛ-інфікованих здійснювалося усіма ЛПЗ, що знаходяться на території області, незалежно від підпорядкування. Область повністю забезпечена антиретровірусними препаратами для лікування хворих на СНІД.

Згідно з рекомендаціями ВОЗ, за результатами нового раунду національних оцінок, на засіданні Ради затверджена оціночна кількість ЛЖВ, що мешкає на підконтрольній Уряду України території Донецької області в кількості 17853 осіб, в т.ч. – 209 дітей (0-14 років).

Представник громадської організації  БО «Наша допомога» Любов Хріпкова та виконавчий директор БО «БФ «Клуб «Світанок» Наталія Безелєва торкнулися проблемних питань щодо впровадження на регіональному та місцевому рівні заходів з адвокації, комунікації та соціальної мобілізації на підтримку ключових груп населення – як ефективної профілактики ВІЛ-інфекції, туберкульозу та гепатиту в регіоні.

Сьогодні потреба в соціальних послугах, зокрема соцсупровід представників ключових груп, а також формування прихильності до лікування  постійно збільшуються, а потенціал громадського і приватного секторів щодо їх надання використовується в цілому недостатньо та потребує стимулювання, впевнені представники громадськості.

Вирішення цього питання можливе тільки за умови спільної співпраці представників державних структур та громадського сектору. На жаль, епідемії поки не зупиняються, тому робота, направлена на досягнення стратегічних цілей, продовжується.