Про напрями реформування системи охорони здоров’я в Донецькій області

 29 листопада 2018 Узун Ю.Г. взяв участь у першому засіданні відновленої Ради регіонального розвитку. Директор департаменту охорони здоров’я виступив з доповіддю  «Про напрями реформування системи охорони здоров’я в Донецькій області». Відповідно до завдань Уряду в Донецькій області впроваджується реформа системи охорони здоров’я, яка спрямована на підвищення доступності та якості медичної допомоги населенню.

Основними напрямками реформи є:

  • реформа первинної медичної допомоги;
  • реалізація Урядової програми «Доступні ліки»;
  • впровадження Закону України та ініціатив Президента України Петра Порошенка «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості»;
  • створення госпітальних округів;
  • впровадження медичних інформаційних систем та електронного документообігу;
  • розвиток у регіоні системи третинної медичної допомоги, оскільки в результаті бойових дій зруйновано цілісну систему охорони здоров’я в Донецькій області.

В Донецькій області первинна медична допомога надається 33 центрами первинної медико-санітарної допомоги. Всі заклади первинного рівня змінили організаційно-правову форму  і стали некомерційними підприємствами. Усі 33 заклади, підключені до системи eHealth («HELSI.ME», «Medstar», «Dr.Eleks» тощо). Керівники закладів охорони здоров’я самостійно обирали одну з медичних інформаційних систем для підключення до системи eHealth.

Договори з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, які вступили в реформу з 01.07.2018 (у першу хвилю) уклали  9 закладів охорони здоров’я. У другу хвилю уклали договори на строк з 1 жовтня по 31 грудня 2018 – 19 закладів охорони здоров’я. Відповідно, п’ять закладів охорони здоров’я первинного рівня будуть заключати договори з Національною службою здоров’я у «третю» хвилю.

Згідно із Бюджетним Кодексом та Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» на реалізацію програми «Доступні ліки» Донецькій області було виділено кошти у розмірі 50 млн. грн., які було вчасно розподілено між розпорядниками бюджетних коштів по містах та районах області. До реалізації програми було залучено усі медичні заклади, які надають первинну  медичну допомогу.

Кількість пацієнтів, які прийшли до лікаря та отримали рецепти по програмі «Доступні ліки» становить 387 тисяч осіб. Органами держказначейства здійснено  розрахунків  на суму 45 млн. грн. Середня вартість рецепту склала 55,85 грн.

З метою забезпечення належними  медичними послугами мешканців Донецької області, а також недопущення підвищення рівня соціальної напруги серед населення, на подальшу реалізацію проекту Донецькій області в листопаді додатково надано ще 10 млн. гривень.

Підготовча робота щодо реформування вторинної медичної допомоги включає в себе формування госпітальних округів, реорганізацію лікарень у комунальні некомерційні підприємства, визначення подальшої спеціалізації лікарень в межах госпітальних округів, створення відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги в лікарнях інтенсивного лікування, впровадження в закладах другого рівня медичних інформаційних систем.

Перший та другий етапи в регіоні пройдено. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 995-р затверджено шість госпітальних округів – Слов’янський, Бахмутський, Краматорський, Покровський, Волноваський, Маріупольський.

 

Станом на сьогодні:

  • сформовано Госпітальні ради.
  • розроблено проекти планів розвитку госпітальних округів, остаточні варіанти планів повинно затвердити до кінця 2018 року.
  • розпочато автономізацію 25 закладів охорони здоров’я вторинної ланки, у тому числі 12, які знаходяться в обласній комунальній власності, 13 – у власності міст та районів.
  • відкрито 9 кабінетів комп’ютерної томографії (міста Маріуполь, Краматорськ, Слов’янськ, Покровськ, Добропілля, Волноваха, Велика Новосілка, Костянтинівка, Селидове)
  • розроблено проектно-кошторисну документацію щодо створення відділень екстреної медичної допомоги в 10 лікарнях (Маріуполь (2), Краматорськ, Покровськ, Слов’янськ, Волноваха, Костянтинівка, Торецьк, Курахове, Велика Новосілка та обласна лікарня у м. Маріуполь).

З метою успішного старту реформи на вторинній ланці потрібно провести наступні заходи:

  • реорганізацію у комунальні некомерційні підприємства усіх закладів охорони здоров’я, які надають медичну допомогу;
  • комп’ютеризація лікарень та закупівля медичних інформаційних систем;
  • укладання договорів з НСЗУ протягом першого півріччя 2019 року (для оптимального впровадження реформи – до 01 квітня 2019 року);
  • створення відділень екстреної медичної допомоги.

Щодо розвитку третинного рівня надання медичної допомоги в області реалізуються наступні проекти:

  1. Створення обласного діагностичного центру у м. Слов’янськ.
  2. Створення обласної лікарні інтенсивного лікування у м. Маріуполь на базі міської лікарні № 2 .
  3. Створення на базі відділення інтервенційної кардіохірургії повноцінного кардіохірургічного відділення, де проводитимуться операції на відкритому серці.
  4. Створення обласної дитячої лікарні у м. Слов’янськ.
  5. Створення Перинатального центру III рівня у м. Краматорськ.
  6. Створення діагностичного центру у складі обласної травматологічної лікарні у м. Лиман.
  7. Створення судинного центру у м. Дружківка.
  8. Реалізація у Краматорському онкодиспансері проектів щодо реконструкції радіологічного відділення, онкологічного корпусу, термомодернізації та прибудови для розміщення лінійного прискорювача.
  9. Будівництво обласної багатопрофільної лікарні у м. Краматорськ.